מפעל רכב ברלין/דרזדן, גרמניה

הסיור במפעל השקוף (glaesernemanufaktur ) של פולקסווגן בדרזדן שבגרמניה היה חלק מסיור שערכנו גם בברלין בתאריכים 01 עד 04 במאי 2009.

במפעל השקוף בדרזדן מייצרים (מרכיבים) בעבודה ידנית את ספינת הדגל היוקרתית של פולקסווגן - הפייטון. כשנכנסים למפעל ההרגשה שנכנסים למפעל אלקטרוניקה אוו למוזיאון רכב ולא למפעל להרכבת כלי רכב. לעיר דרזדן יש מסורת ארוכה של ייצור ואומנות,בשנת 1709 יצרו בדרזדן את הפורצלן הלבן הראשון. בשנת 1836 פותח בדרזדן הקטר הגרמני הראשון. 100 שנים מאוחר יותר פותחה בעיר המצלמה הראשונה. למעשה המפעל השקוף שהחל לפעול בשנת 2002 ממשיך את המסורת הזו של העיר. השילוב של הסיור במפעל וסיור בעיר ברלין שנחשבת כאחת הערים המרתקות באירופה, במיוחד לעם היהודי הפך את הנסיעה הקבוצתית לגרמניה לחוויה מיוחדת. למרות שמטרת הנסיעה היתה סיור מקצועי במפעל רכב ייחודי זה, החלק שהשפיע עלינו בטיול היה יום הדרכה על "בברלין היהודית" לפני תחילת מלחמת העולם השנייה. את ההדרכה העבירה לאה הרשר מחברת ברלין טורס (Berlin Tours) – אתר הבית של החברה: http://www.berlintoursleah.com/.

ממדינת ישראל יוצאות קבוצות כל שנה לפולין לביקור במחנה ההשמדה אושוויץ, שם רואים המבקרים את הפיתרון הסופי שניסו הנאצים לעשות ליהודים. בברלין ראינו כיצד הכול התחיל, איך ואיפה הנאצים תכננו את הפיתרון הסופי. אין ספק שכל יהודי וכל ישראלי חייבים לבוא לברלין ולעבור את החוויה שעברנו כולנו.

אני חנוך גרינברג באופן אישי החלטתי לעשות מאמץ ולנסות בכל שנה להוציא קבוצה הקשורה לענף הרכב לסיור מקצועי במפעל רכב בצפון גרמניה ובנוסף לעבור את החוויה הקשה והחשובה של יום הדרכה על "ברלין היהודית" לפני מלחמת העולם השנייה. הסיור חשוב לכל יהודי ולכל אזרחי מדינת ישראל, בכדי שנשמור על אחדותנו ועל המדינה שלנו.

סרטון על מפעל הרכב